Skip to content

77 Palm St

Newark, NJ 07106

Built 1897

Last Sale Date
Aug 25, 2015

Property Information

Block4198
Lot35
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page40

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,497
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$16,300
14%
Improvement Value:$100,000
86%
Total Assessment$116,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,423+2.0%
2024$4,336-0.2%
2023$4,343-1.7%
2022$4,419+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$17,000
DeedBook 4757, Page 398

Property Built

Built

Year Built: 1897