Skip to content

36-38 Dover St

Newark, NJ 07106

Built 1900

Last Sale Price
$74,000
Last Sale Date
May 19, 1987

Property Information

Block4176
Lot23
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page39

Building Details

Building Class16
Description2.5SF1UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,478
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$22,800
15%
Improvement Value:$129,100
85%
Total Assessment$151,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,527+2.1%
2024$5,413-0.2%
2023$5,422-1.8%
2022$5,522+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$74,000

To:

Sq Ft1,478DeedBook 4974, Page 576

Property Built

Built

Year Built: 1900