Skip to content

372 Sandford Ave

Newark, NJ 07106

Built 1922

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 9, 2024

Property Information

Block4198
Lot92
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page40

Building Details

Building Class16
Description1.5SF2UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,208
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$14,600
13%
Improvement Value:$95,100
87%
Total Assessment$109,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,172+2.0%
2024$4,090-0.2%
2023$4,096-1.7%
2022$4,169+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$39,500
DeedBook 4809, Page 546

Property Built

Built

Year Built: 1922