Skip to content

142-144 Palm St

Newark, NJ 07106

Built 1887

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 6, 2018

Property Information

Block4199
Lot147
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page40

Building Details

Building Class16
Description1.5SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,267
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$17,300
17%
Improvement Value:$84,500
83%
Total Assessment$101,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,871+2.0%
2024$3,795-0.2%
2023$3,801-1.7%
2022$3,868+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$38,500

From:

To:

Sq Ft1,267DeedBook 12532, Page 949Recorded1/2/2015

Property Built

Built

Year Built: 1887