Skip to content

15-19 Smith St

Newark, NJ 07106

Built 1900
Church/Charitable

Last Sale Price
$74,000
Last Sale Date
Dec 19, 1996

Property Information

Block4199
Lot1
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page40

Building Details

Building Class16
Description2.5SF2UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage5,633
Acreage0.16

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$21,900
11%
Improvement Value:$184,500
89%
Total Assessment$206,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2001$2,674+1.0%
2000$2,647+1.8%
1999$2,601+4.4%
1998$2,491+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$74,000

To:

Sq Ft5,633DeedBook 5463, Page 374

Property Sale

SaleMulti
$75,000
DeedBook 5050, Page 975

Property Sale

SaleMulti
$33,000
DeedBook 4654, Page 695

Property Built

Built

Year Built: 1900