Skip to content

43-45 Smith St

Newark, NJ 07106

Built 1929

Last Sale Price
$400,000
Last Sale Date
Mar 17, 2023

Property Information

Block4199
Lot15
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page40

Building Details

Building Class43
Description2SF
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,368
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$19,400
14%
Improvement Value:$117,900
86%
Total Assessment$137,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,222+2.0%
2024$5,119-0.2%
2023$5,127-1.7%
2022$5,217+1.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$400,000

To:

Sq Ft3,368DeedBook 20230, Page 24680

Property Sale

SaleMulti
$125,000
DeedBook 5456, Page 662

Property Sale

SaleMulti
$115,000
DeedBook 5013, Page 946

Property Built

Built

Year Built: 1929