Skip to content

26 Telford St

Newark, NJ 07106

Built 1992

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 13, 2004

Property Information

Block4202
Lot44.04
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page40

Building Details

Building Class37
DescriptionTOWNHOUSE
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,080
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$17,100
13%
Improvement Value:$114,200
87%
Total Assessment$131,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,993+2.0%
2024$4,895-0.2%
2023$4,903-1.7%
2022$4,989+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$38,000
DeedBook 5227, Page 914

Property Built

Built

Year Built: 1992