Skip to content

110-112 Telford StNewark, NJ 07106

Built 1953

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 24, 2013

Property Information

Block4203
Lot27
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page40

Building Details

Building Class16
Description1.5SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,344
Acreage0.1

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$17,300
15%
Improvement Value:$99,300
85%
Total Assessment$116,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,434+2.0%
2024$4,347-0.2%
2023$4,354-1.7%
2022$4,431+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$37,000
DeedBook 4753, Page 383

Property Built

Built

Year Built: 1953