Skip to content

150-152 Telford St

Newark, NJ 07106

Built 1925

Last Sale Price
$60,000
Last Sale Date
May 24, 2011

Property Information

Block4203
Lot8
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page40

Building Details

Building Class43
Description2SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,912
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$13,700
11%
Improvement Value:$107,400
89%
Total Assessment$121,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,605+2.0%
2024$4,515-0.2%
2023$4,522-1.7%
2022$4,602+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$60,000

To:

Sq Ft2,912DeedBook 12316, Page 615

Property Sale

Sale
$340,000
DeedBook 6373, Page 746

Property Sale

Sale
$180,000
DeedBook 6087, Page 215

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 5187, Page 216

Property Built

Built

Year Built: 1925