Skip to content

119-123 Halsted St

Newark, NJ 07106

Church/Charitable

Last Sale Price
$15,000
Last Sale Date
Aug 24, 1993

Property Information

Block4203
Lot75
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page40

Building Details

Building Class10
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$116,100
94%
Improvement Value:$7,400
6%
Total Assessment$123,500

Tax History

YearProperty taxesChange
1996$683+0.2%
1995$681+1.5%
1994$671+5.1%
1993$639+17.5%
Property History

Property Sale

Sale
$15,000

To:

DeedBook 5275, Page 455

Property Sale

SaleMulti
$13,000
DeedBook 5078, Page 356