Skip to content

444-446 Kerrigan Blvd

Newark, NJ 07106

Built 1930

Last Sale Price
$51,000
Last Sale Date
Mar 23, 1983

Property Information

Block4128
Lot5
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page67

Building Details

Building Class43
Description2.5SF2UG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,865
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$19,100
11%
Improvement Value:$160,100
89%
Total Assessment$179,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,815+2.0%
2024$6,681-0.2%
2023$6,691-1.7%
2022$6,810+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$51,000

To:

Sq Ft2,865DeedBook 4781, Page 223

Property Built

Built

Year Built: 1930