Skip to content

47 Grand Ave

Newark, NJ 07106

Built 1952

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 22, 2010

Property Information

Block4205.01
Lot15
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page41

Building Details

Building Class43
Description2.5SF2UG
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage4,936
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$11,900
6%
Improvement Value:$185,400
94%
Total Assessment$197,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,503+2.0%
2024$7,355-0.2%
2023$7,367-1.7%
2022$7,497+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$36,000
DeedBook 4521, Page 312

Property Built

Built

Year Built: 1952