Skip to content

1-3 Howell Pl

Newark, NJ 07106

Built 1951

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 11, 2007

Property Information

Block4037
Lot25
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page62

Building Details

Building Class43
Description2SB1UG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage4,502
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$18,100
12%
Improvement Value:$135,200
88%
Total Assessment$153,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,830+2.0%
2024$5,715-0.2%
2023$5,724-1.7%
2022$5,825+1.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1951