Skip to content

19 Grand Ave

Newark, NJ 07106

Built 1941

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 26, 2014

Property Information

Block4205.01
Lot29
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page41

Building Details

Building Class43
Description2.5SF8UG
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage2,260
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$16,600
10%
Improvement Value:$143,000
90%
Total Assessment$159,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,070+2.0%
2024$5,950-0.2%
2023$5,959-1.7%
2022$6,065+1.0%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$157,000
DeedBook 6251, Page 735

Property Sale

Sale
$65,000
DeedBook 5642, Page 517

Property Sale

Sale
$148,000
DeedBook 5454, Page 210

Property Sale

Sale
$42,000
DeedBook 5446, Page 168

Property Sale

Sale
$119,900
DeedBook 5046, Page 15

Property Built

Built

Year Built: 1941