Skip to content

139 Norwood St

Newark, NJ 07106

Built 1949

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 30, 2024

Property Information

Block4067
Lot72
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page61

Building Details

Building Class45
Description2SF2AG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,187
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$16,300
9%
Improvement Value:$165,300
91%
Total Assessment$181,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,906+2.0%
2024$6,770+52.4%
2023$4,443-1.7%
2022$4,522+1.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$400,000
Sq Ft2,187DeedBook 20211, Page 45501Recorded12/9/2021

Property Sale

Sale
$119,000
DeedBook 12320, Page 2086

Property Sale

Sale
$63,000
DeedBook 4793, Page 888

Property Built

Built

Year Built: 1949