Skip to content

33-35 Cedar Ave

Newark, NJ 07106

Built 1924

Last Sale Price
$450,000
Last Sale Date
Jun 10, 2025

Property Information

Block4206
Lot2
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page41

Building Details

Building Class45
Description2.5SF2UG
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage4,504
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$13,300
4%
Improvement Value:$300,300
96%
Total Assessment$313,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,926+2.0%
2024$11,691+94.3%
2023$6,015-1.7%
2022$6,122+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$450,000

To:

Sq Ft4,504DeedBook 20250, Page 38274

Property Sale

Sale
$503,000
Sq Ft3,023DeedBook 20220, Page 44223Recorded5/3/2022

Property Sale

Sale
$300,000
Sq Ft3,023DeedBook 20190, Page 61578Recorded7/5/2019

Property Sale

Sale
$55,000
DeedBook 4876, Page 561

Property Built

Built

Year Built: 1924