Skip to content

17 Cedar Ave

Newark, NJ 07106

Built 1915

Last Sale Price
$89,200
Last Sale Date
May 14, 2015

Property Information

Block4206
Lot12
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page41

Building Details

Building Class43
Description2.5SF1UG
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,414
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$12,700
8%
Improvement Value:$154,000
92%
Total Assessment$166,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,340+2.0%
2024$6,215-0.2%
2023$6,225-1.7%
2022$6,335+1.0%
Property History
Sales8

Property Sale

Sale
$89,200

To:

Sq Ft3,415DeedBook 12555, Page 2055

Property Sale

Sale
$320,000
DeedBook 12267, Page 6177

Property Sale

Sale
$50,000
DeedBook 12186, Page 8666

Property Sale

Sale
$345,000
DeedBook 6272, Page 387

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook 5699, Page 121

Property Sale

Sale
$153,000
DeedBook 5465, Page 698

Property Sale

Sale
$36,000
DeedBook 5064, Page 341

Property Sale

Sale
$13,103
DeedBook 4889, Page 645

Property Built

Built

Year Built: 1915