Skip to content

17 N Munn Ave

Newark, NJ 07106

Built 1902

Last Sale Price
$450,000
Last Sale Date
May 25, 2022

Property Information

Block4208
Lot2
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page41

Building Details

Building Class47
Description2.5SF2UG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,936
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$11,400
4%
Improvement Value:$297,000
96%
Total Assessment$308,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,728+2.0%
2024$11,497+150.9%
2023$4,582-1.7%
2022$4,663+1.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$450,000

To:

Sq Ft3,936DeedBook 20220, Page 59202

Property Sale

Sale
$96,500
Sq Ft2,479DeedBook 20190, Page 80892Recorded8/27/2019

Property Sale

Sale
$38,700

From:

To:

Sq Ft2,479DeedBook 20170, Page 43409Recorded5/19/2017

Property Built

Built

Year Built: 1902