Skip to content

19 Tremont Ave Rear

Newark, NJ 07106

Last Sale Price
$230,000
Last Sale Date
May 30, 2019

Property Information

Block4216
Lot5
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page41

Building Details

Building Class10
Description2UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage651
Acreage0.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$10,100
63%
Improvement Value:$6,000
37%
Total Assessment$16,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$612+2.0%
2024$600-0.2%
2023$601-1.7%
2022$612+1.0%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$230,000

To:

Sq Ft651DeedBook 20190, Page 63244

Property Sale

SaleMulti
$54,639
DeedBook 20170, Page 78116

Property Sale

Sale
$57,000
DeedBook 5251, Page 340

Property Sale

Sale
$57,000
DeedBook 5251, Page 340

Property Sale

Sale
$57,000
DeedBook 4888, Page 830