Skip to content

108 Oak St

Newark, NJ 07106

Built 1932

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Apr 9, 2008

Property Information

Block4216
Lot15
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page41

Building Details

Building Class16
Description2SF1UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,772
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$12,500
10%
Improvement Value:$112,400
90%
Total Assessment$124,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,750+2.0%
2024$4,656-0.2%
2023$4,664-1.7%
2022$4,746+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$236,000
DeedBook 6216, Page 596

Property Sale

Sale
$105,000
DeedBook 5620, Page 546

Property Built

Built

Year Built: 1932