Skip to content

73 Tremont Ave

Newark, NJ 07106

Public Property

Last Sale Price
$34,436
Last Sale Date
Oct 1, 1992

Property Information

Block4220
Lot15
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page41

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.04

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$12,000
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$12,000

Tax History

YearProperty taxesChange
1994$1,971+5.1%
1993$1,876+17.5%
1992$1,597+10.5%
1991$1,445+6.3%
Property History

Property Sale

Sale
$34,436

To:

Property Sale

Sale
$34,436
DeedBook 4641, Page 937