Skip to content

97 N Munn Ave

Newark, NJ 07106

Built 1915

Last Sale Date
Oct 25, 2014

Property Information

Block4220
Lot13
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page41

Building Details

Building Class16
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,392
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$11,300
11%
Improvement Value:$88,900
89%
Total Assessment$100,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,811+2.0%
2024$3,735-0.2%
2023$3,741-1.7%
2022$3,808+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1915