Skip to content

725-735 South Orange AveNewark, NJ 07106

Public School

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 2, 2010

Property Information

Block4230
Lot11
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page41

Building Details

Building Class---
Description1SCB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.42

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$432,000
94%
Improvement Value:$25,300
6%
Total Assessment$457,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2008$11,972+8.3%
2007$11,058+1.8%
2006$10,866+4.6%
2005$10,385-37.2%
Property History
Sales3

Property Sale

SaleMulti
$525,000
DeedBook 6330, Page 899

Property Sale

SaleMulti
$5,047,590
DeedBook 5568, Page 207

Property Sale

SaleMulti
$235,000
DeedBook 4915, Page 647