Skip to content

13-59 Maybaum Ave

Newark, NJ 07106

Commercial

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 20, 2021

Property Information

Block4230
Lot46
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page41

Building Details

Building Class10
Description1SCB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage594
Acreage0.39

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$100,700
55%
Improvement Value:$82,600
45%
Total Assessment$183,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,971+2.0%
2024$6,833-0.2%
2023$6,844-1.7%
2022$6,965+1.0%
Property History
Sales4

Property Sale

SaleMulti
$115,000
DeedBook 6395, Page 158

Property Sale

SaleMulti
$65,000
DeedBook 6244, Page 598

Property Sale

SaleMulti
$132,000
DeedBook 5510, Page 943

Property Sale

SaleMulti
$40,000
DeedBook 4853, Page 218