Skip to content

70-72 Woodbine Ave

Newark, NJ 07106

Built 1928

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Jun 4, 2021

Property Information

Block4263
Lot3
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page65

Building Details

Building Class16
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,516
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$29,400
19%
Improvement Value:$125,900
81%
Total Assessment$155,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,906+2.0%
2024$5,790-0.2%
2023$5,799-1.7%
2022$5,901+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$157,500
DeedBook 6013, Page 951

Property Sale

Sale
$128,000
DeedBook 5011, Page 695

Property Built

Built

Year Built: 1928