Skip to content

76-78 Woodbine Ave

Newark, NJ 07106

Built 1935

Last Sale Price
$455,000
Last Sale Date
Jul 29, 2020

Property Information

Block4263
Lot1
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page65

Building Details

Building Class17
Description2SF2UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,008
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$29,400
15%
Improvement Value:$171,700
85%
Total Assessment$201,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,648+2.0%
2024$7,497-31.7%
2023$10,974+130.5%
2022$4,761+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$455,000

To:

Sq Ft2,008DeedBook 20200, Page 74913

Property Sale

Sale
$115,000

From:

To:

Sq Ft2,008DeedBook 20190, Page 28810Recorded3/29/2019

Property Built

Built

Year Built: 1935