Skip to content

25-27 Synott Pl

Newark, NJ 07106

Built 1952

Last Sale Price
$162,000
Last Sale Date
Mar 1, 2002

Property Information

Block4264
Lot11
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page65

Building Details

Building Class16
Description2SB1UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,008
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$29,400
18%
Improvement Value:$138,500
82%
Total Assessment$167,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,385+2.0%
2024$6,259-0.2%
2023$6,269-1.7%
2022$6,380+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$162,000

To:

Sq Ft2,008DeedBook 5873, Page 395

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 5183, Page 231

Property Built

Built

Year Built: 1952