Skip to content

65 Norman RdNewark, NJ 07106

Built 1950

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Aug 12, 1997

Property Information

Block4267
Lot5
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page66

Building Details

Building Class15
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,688
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$18,800
21%
Improvement Value:$69,000
79%
Total Assessment$87,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,339+2.0%
2024$3,273-0.2%
2023$3,278-1.7%
2022$3,336+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$81,000
DeedBook 5265, Page 273

Property Sale

Sale
$33,000
DeedBook 4625, Page 785

Property Built

Built

Year Built: 1950