Skip to content

78 Midland Pl

Newark, NJ 07106

Built 1939

Last Sale Price
$150,000
Last Sale Date
May 25, 2016

Property Information

Block4267
Lot55
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page66

Building Details

Building Class16
Description2SF1UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,369
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$34,100
25%
Improvement Value:$101,500
75%
Total Assessment$135,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,157+2.0%
2024$5,055-0.2%
2023$5,063-1.7%
2022$5,153+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$150,000

To:

Sq Ft2,373DeedBook 20160, Page 46281

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 5086, Page 926

Property Built

Built

Year Built: 1939