Skip to content

59 Putnam StNewark, NJ 07106

Built 1932
Other Exempt

Last Sale Price
$136,700
Last Sale Date
Jun 12, 2001

Property Information

Block4271
Lot4
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page66

Building Details

Building Class16
Description2SF2UG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,202
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$23,300
13%
Improvement Value:$149,400
87%
Total Assessment$172,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2019$5,898+3.6%
2018$5,691+4.1%
2017$5,465+7.0%
2016$5,105+0.1%
Property History

Property Sale

Sale
$136,700

To:

Sq Ft3,202DeedBook 5811, Page 254

Property Sale

Sale
$66,000
DeedBook 4863, Page 139

Property Built

Built

Year Built: 1932