Skip to content

633 Irvington AveNewark, NJ 07106

Built 1948

Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
Jan 17, 2020

Property Information

Block4277
Lot43
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page65

Building Details

Building Class43
Description2SB2UG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,312
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$33,000
19%
Improvement Value:$140,900
81%
Total Assessment$173,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,613+2.0%
2024$6,483-15.8%
2023$7,703+30.7%
2022$5,894+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$300,000

To:

Sq Ft3,312DeedBook 20200, Page 9600

Property Built

Built

Year Built: 1948