Skip to content

158-160 Midland Pl

Newark, NJ 07106

Built 1947

Last Sale Price
$307,500
Last Sale Date
Jan 22, 2007

Property Information

Block4275
Lot61
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page66

Building Details

Building Class43
Description2SB2UG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,312
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$33,300
23%
Improvement Value:$110,000
77%
Total Assessment$143,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,450+2.0%
2024$5,342-0.2%
2023$5,351-1.7%
2022$5,445+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$307,500

To:

Sq Ft3,312DeedBook 12029, Page 5020

Property Sale

Sale
$63,000
DeedBook 5599, Page 97

Property Built

Built

Year Built: 1947