Skip to content

35 Gouverneur St

Newark, NJ 07104

Built 1992

Last Sale Price
$455,000
Last Sale Date
Aug 28, 2025

Property Information

Block443
Lot1.26
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page24

Building Details

Building Class33
DescriptionTOWNHOUSE
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,600
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$9,400
9%
Improvement Value:$95,100
91%
Total Assessment$104,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,974+2.0%
2024$3,896-0.2%
2023$3,902-1.7%
2022$3,971+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$455,000

To:

Sq Ft1,600DeedBook 20250, Page 56893

Property Sale

Sale
$220,000
Sq Ft1,600DeedBook 20250, Page 1868Recorded1/9/2025

Property Sale

Sale
$54,000
DeedBook 12238, Page 9025

Property Built

Built

Year Built: 1992