Skip to content

262-270 Mayor Gibson

Newark, NJ 07104

Commercial

Last Sale Price
$4,742,050
Last Sale Date
Jul 12, 2023

Property Information

Block443
Lot23
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page24

Building Details

Building Class10
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage742
Acreage0.45

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$63,000
4%
Improvement Value:$1,737,000
97%
Total Assessment$1,800,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$36,581+2.0%
2024$35,860-0.2%
2023$35,917-15.6%
2022$42,579+1.0%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$4,742,050

To:

Sq Ft742DeedBook 20230, Page 44046

Property Sale

SaleMulti
$1,300,000

From:

To:

DeedBook 20180, Page 17403Recorded2/26/2018

Property Sale

SaleMulti
$700,000

From:

To:

DeedBook 20170, Page 15103Recorded2/17/2017

Property Sale

Sale
$200,000
DeedBook 5456, Page 435