Skip to content

1239 Mccarter Hwy

Newark, NJ 07104

Commercial

Last Sale Price
$615,000
Last Sale Date
Jan 30, 2004

Property Information

Block447
Lot80
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page31

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.02

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$21,300
93%
Improvement Value:$1,600
7%
Total Assessment$22,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$871+2.0%
2024$854-0.2%
2023$855-1.7%
2022$870+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$615,000

To:

DeedBook 6055, Page 904