Skip to content

269-271 Mt Pleasant Ave

Newark, NJ 07104

Industrial

Last Sale Price
$235,000
Last Sale Date
Oct 9, 2013

Property Information

Block448
Lot7
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page31

Building Details

Building Class10
Description2SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.01

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$70,000
22%
Improvement Value:$248,000
78%
Total Assessment$318,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,094+2.0%
2024$11,855-0.2%
2023$11,874-1.7%
2022$12,084+1.0%
Property History

Property Sale

SaleMulti
$235,000

From:

To:

DeedBook 12472, Page 9121Recorded12/12/2013

Also conveyed in this deed

1 parcel