Skip to content

19 8th Ave

Newark, NJ 07104

Built 1872

Last Sale Price
$304,000
Last Sale Date
Oct 8, 2021

Property Information

Block450
Lot39
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page31

Building Details

Building Class27
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,612
Acreage0.02

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$6,700
9%
Improvement Value:$69,100
91%
Total Assessment$75,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,883+3.0%
2024$2,800+40.1%
2023$1,998-1.7%
2022$2,033+1.0%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$304,000

To:

Sq Ft1,612DeedBook 20211, Page 28315

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 6353, Page 764

Property Sale

Sale
$136,000
DeedBook 6198, Page 598

Property Sale

Sale
$15,000
DeedBook 5556, Page 83

Property Sale

Sale
$46,000
DeedBook 5242, Page 930

Property Built

Built

Year Built: 1872