Skip to content

3 8th Ave

Newark, NJ 07104

Built 1872

Last Sale Price
$8,500
Last Sale Date
Oct 2, 1972

Property Information

Block450
Lot9
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page31

Building Details

Building Class27
Description2SB
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,530
Acreage0.03

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$12,000
16%
Improvement Value:$62,100
84%
Total Assessment$74,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,568+2.2%
2024$2,512-0.2%
2023$2,517-1.9%
2022$2,566+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$8,500

To:

Sq Ft2,530DeedBook 4425, Page 108

Property Built

Built

Year Built: 1872