Skip to content

378 Mayor Gibson

Newark, NJ 07104

Commercial

Last Sale Price
$465,000
Last Sale Date
Jun 7, 2018

Property Information

Block450
Lot19
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page31

Building Details

Building Class10
Description3SB
Dwellings5
Zoning---
Sq Footage357
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$59,400
18%
Improvement Value:$270,300
82%
Total Assessment$329,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,538+2.0%
2024$12,291-0.2%
2023$12,311-14.2%
2022$14,341+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$465,000

To:

Sq Ft357DeedBook 20180, Page 56694

Property Sale

Sale
$235,000

From:

To:

DeedBook 20160, Page 18217Recorded3/3/2016

Property Sale

Sale
$28,000
DeedBook 4419, Page 222