Skip to content

35-37 Cutler St

Newark, NJ 07104

Built 1999

Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
Jun 14, 2005

Property Information

Block477
Lot1.16
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page28

Building Details

Building Class43
Description3SF2AG
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,612
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$22,900
12%
Improvement Value:$165,000
88%
Total Assessment$187,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,146+2.0%
2024$7,005-0.2%
2023$7,016-1.7%
2022$7,140+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$300,000

To:

Sq Ft2,612DeedBook 6200, Page 696

Property Built

Built

Year Built: 1999

Property Sale

Sale
$165,000
DeedBook 5347, Page 547