Skip to content

54 Webster St

Newark, NJ 07104

Built 1907

Last Sale Price
$225,000
Last Sale Date
Feb 3, 2021

Property Information

Block482
Lot37
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page28

Building Details

Building Class43
Description2SF
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage1,934
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$20,600
10%
Improvement Value:$192,100
90%
Total Assessment$212,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,089+2.0%
2024$7,929-0.2%
2023$7,942-1.7%
2022$8,083+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$225,000

To:

Sq Ft1,934DeedBook 20210, Page 45147

Property Sale

Sale
$285,000
DeedBook 6096, Page 30

Property Sale

Sale
$26,000
DeedBook 4594, Page 365

Property Built

Built

Year Built: 1907