Skip to content

48 Webster St

Newark, NJ 07104

Built 1890

Last Sale Price
$275,600
Last Sale Date
Nov 1, 2005

Property Information

Block482
Lot40
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page28

Building Details

Building Class43
Description2SF5UGCB
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,826
Acreage0.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$20,200
12%
Improvement Value:$147,900
88%
Total Assessment$168,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,393+2.0%
2024$6,267-0.2%
2023$6,277-1.7%
2022$6,388+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$275,600

To:

Sq Ft3,826DeedBook 6262, Page 928

Property Sale

Sale
$69,000
DeedBook 4950, Page 268

Property Built

Built

Year Built: 1890