Skip to content

16 Bloomfield Ave

Newark, NJ 07104

Commercial

Last Sale Price
$45,000
Last Sale Date
Sep 28, 1999

Property Information

Block482
Lot58
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page28

Building Details

Building Class---
Description1SCB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.03

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$37,800
44%
Improvement Value:$48,100
56%
Total Assessment$85,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,267+2.0%
2024$3,202-0.2%
2023$3,208-1.7%
2022$3,264+1.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$45,000

To:

DeedBook 5647, Page 256

Property Sale

Sale
$180,000
DeedBook 5153, Page 145

Property Sale

Sale
$90,000
DeedBook 5036, Page 844