Skip to content

46 Ml King Blvd

Newark, NJ 07104

Built 1882

Last Sale Price
$790,000
Last Sale Date
May 21, 2021

Property Information

Block483
Lot70
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page28

Building Details

Building Class43
Description2SF
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,288
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$19,500
25%
Improvement Value:$58,400
75%
Total Assessment$77,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,963+2.0%
2024$2,904-0.2%
2023$2,909-1.7%
2022$2,960+1.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$790,000

To:

Sq Ft1,288DeedBook 20210, Page 70010

Property Sale

Sale
$300,000
DeedBook 5963, Page 883

Property Sale

Sale
$5,000
DeedBook 4788, Page 991

Property Built

Built

Year Built: 1882