Skip to content

77 Ml King Blvd

Newark, NJ 07104

Public Property

Last Sale Price
$250,000
Last Sale Date
Oct 1, 1996

Property Information

Block484
Lot74
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page28

Building Details

Building Class---
Description4SB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$16,900
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$16,900

Tax History

YearProperty taxesChange
1998$3,747+5.7%
1997$3,544+1.3%
1996$3,500+0.2%
1995$3,492+1.5%
Property History

Property Sale

Sale
$250,000

To:

DeedBook 5439, Page 527

Property Sale

Sale
$250,000
DeedBook 5013, Page 5