Skip to content

69 Ml King Blvd

Newark, NJ 07104

Built 2010

Last Sale Price
$106,025
Last Sale Date
Nov 6, 2009

Property Information

Block484
Lot78
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page28

Building Details

Building Class16
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,642
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$19,100
17%
Improvement Value:$90,900
83%
Total Assessment$110,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,183+2.0%
2024$4,101-0.2%
2023$4,107-1.7%
2022$4,180+1.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2010

Property Sale

Sale
$106,025

To:

Sq Ft1,642DeedBook 12229, Page 3188

Property Sale

Sale
$58,650
DeedBook 6221, Page 624