Skip to content

102 Summer Ave

Newark, NJ 07104

Built 1862

Last Sale Date
Jan 3, 1997

Property Information

Block487
Lot3
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page28

Building Details

Building Class43
Description2SF3UGCB
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,538
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$21,400
15%
Improvement Value:$118,200
85%
Total Assessment$139,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,309+2.0%
2024$5,204-0.2%
2023$5,213-1.7%
2022$5,305+1.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1862