Skip to content

110 3rd Ave

Newark, NJ 07104

Built 1872

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Dec 16, 2022

Property Information

Block526
Lot9
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page23

Building Details

Building Class43
Description2.5SF
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,590
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$37,500
24%
Improvement Value:$121,500
76%
Total Assessment$159,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,047+2.0%
2024$5,928-0.2%
2023$5,937-1.7%
2022$6,042+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$31,000
DeedBook 4695, Page 601

Property Built

Built

Year Built: 1872