Skip to content

129 Clifton Ave

Newark, NJ 07104

Built 1897

Last Sale Price
$210,000
Last Sale Date
Jul 27, 2012

Property Information

Block491
Lot43
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page28

Building Details

Building Class43
Description3SF
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,174
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$18,600
9%
Improvement Value:$187,300
91%
Total Assessment$205,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,830+2.0%
2024$7,676-0.2%
2023$7,688-1.7%
2022$7,824+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$210,000

To:

Sq Ft3,174DeedBook 12389, Page 4841

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 5743, Page 500

Property Sale

Sale
$155,000
DeedBook 5611, Page 712

Property Built

Built

Year Built: 1897