Skip to content

328 Clifton Ave

Newark, NJ 07104

Built 1897

Last Sale Price
$248,000
Last Sale Date
Jan 28, 2004

Property Information

Block557
Lot27
Qualifier---
CountyEssex
MunicipalityNewark City
Tax Map Page22

Building Details

Building Class43
Description3SF
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,075
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$37,500
20%
Improvement Value:$153,500
80%
Total Assessment$191,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,264+2.0%
2024$7,120-0.2%
2023$7,132-1.7%
2022$7,258+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$248,000

To:

Sq Ft3,075DeedBook 6048, Page 612

Property Sale

Sale
$220,000
DeedBook 5973, Page 389

Property Sale

Sale
$179,787
DeedBook 5738, Page 643

Property Sale

Sale
$131,000
DeedBook 4983, Page 207

Property Built

Built

Year Built: 1897